8 kwietnia 2017 roku Wisła Płock po raz ostatni wygrała mecz w Lotto Ekstraklasie. Był to mecz z… Górnikiem Łęczna w Lublinie, w którym to Nafciarzom w porę udało się wrócić z dalekiej podróży i odwrócić wynik spotkania z 0-2 na 3-2. Później drużyna Marcina Kaczmarka przegrała 0-3 z Lechem Poznań oraz zanotowała dwa remisy 1-1 z Arką Gdynia i Ruchem Chorzów. Pora już się obudzić.
EMOCJE DO OSTATNICH SEKUND

Z wszystkich dwumeczów w rundzie zasadniczej ten z Górnikiem Łęczna przyniósł płockim kibicom prawdopodobnie najwięcej emocji. Konkurować mogą z tym chyba jedynie spotkania z krakowską Wisłą, oba zakończone wynikami 3-2 dla Białej Gwiazdy. W starciach z Dumą Lubelszczyzny było jednak wszystko. Z pierwszego spotkania wszyscy na pewno zapamiętają absurdalnie niewykorzystane sytuacje Giorgi Merebaszwilego i końcową przegraną po największym w ekstraklasie błędzie Seweryna Kiełpina.

W drugim starciu była natomiast katastrofalna pierwsza połowa Wiślaków, gol  z dupy, czyli samobój Pawła Sasina oraz koniec końców odrobienie wyniku z 0-2 na 3-2 za sprawą bramki Dimitara Ilieva, która dała też nadzieję na awans do grupy mistrzowskiej.

Warto przy tym wszystkim pamiętać, że w starciach Wisły z Górnikiem po 85. minucie padły 4 z 8 bramek. Zdobywali je: Grzegorz Piesio, Jose Kante, Szymon Drewniak do spółki z  Kiełpinem w meczu numer 1 oraz wspominany już Iliev w meczu rewanżowym.

LUBLIN

3-2 z Górnikiem Łęczna to ostatnie zwycięstwo Wisły Płock w ekstraklasie. Ale nie tylko. To także ostatnie zwycięstwo Nafciarzy w… Lublinie. W tym pięknym mieście na trzech najwyższych poziomach rozgrywkowych w Polsce niebiesko-biało-niebiescy 8 razy grali z miejscowym Motorem i przegrali… tylko raz. 1-2 – w pierwszoligowym sezonie 2008/09.

Poza tym zanotowali 6 zwycięstw (2-1, 2-0, 2-1, 4-3, 3-0, 2-0) i remis (1-1), a dodatkowo, w stolicy województwa lubelskiego płocczanie zawsze strzelali przynajmniej jednego gola.

NAJGORSI U SIEBIE Z DOŁEM TABELI

W domu zastępczym Górnik ogólnie radzi sobie trochę lepiej niż na wyjazdach (18 do 15 punktów). Z 5 wygranych spotkań na Arenie Lublin aż 4 zostały jednak odniesione w pojedynkach z drużynami z miejsc 1-8.

W starciach z tymi z miejsc 9-16 nie było już tak kolorowo, bo 1 zwycięstwo z Piastem Gliwice (1-0) i w sumie 3 zdobyte bramki (pozostałe z Wisła Płock 2-3) to wynik katastrofalny. Pozostałe 5 meczów kończyło się rezultatami: 0-0, 0-0, 0-3, 0-4, 0-1.

BARTOSZ ŚPIĄCZKA

W kwietniu nie mógł zagrać przez 4 żółte kartki. Teraz zagra, a ostatnio imponuje skutecznością. Na tyle, że pojawiają się plotki łączące go chociażby z Lechią Gdańsk, gdzie mógłby zastąpić Grzegorza Kuświka.

Bartosz Śpiączka to obecnie jeden ze 136 zawodników, którzy przez trzy sezony istnienia ESA37 zapisali się w najważniejszej meczowej statystyce – zdobytych bramek w grupie spadkowej. Łącznie za trzy sezony najlepszym strzelcem tej grupy jest Kamil Wilczek z 8 trafieniami, ale kilku graczy w tym sezonie może go przegonić.

Z piłkarzy aktualnie występujących w zespołach z dolnej części tabeli najwięcej goli mają na swoich kontach: Josip Barisić, Ryota Morioka oraz właśnie Śpiączka (po 5). I to właśnie w tym ostatnim można upatrywać tego, który postara się zdetronizować byłego napastnika Piasta Gliwice.

Dodatkowo, w Górniku Łęczna – oprócz Śpiączki – są jeszcze czterej zawodnicy, którzy zdobywali już bramki w strefie spadkowej. To Przemysław PitryGrzegorz Bonin (po 3), Adam DźwigałaGrzegorz Piesio (po 1). W Wiśle Płock takich zawodników jest trzech (Mateusz Piątkowski, Kamil Sylwestrzak i Jose Kante) i mają oni na swoim koncie łącznie 5 goli.

POCZĄTKI GÓRNIKA W ESA37

Górnik Łęczna rywalizację w rundzie finałowej trzykrotnie rozpoczynał na wyjazdach. Z różnym skutkiem. Łęcznianie potrafili ograć 3-2 Piasta w Gliwicach, przegrać 0-2 z Jagiellonią w Białymstoku czy ostatnio wygrać 2-0 ze Śląskiem we Wrocławiu.

W 32. kolejce nie szło im jednak tak dobrze i to mogło pozostać by niezmienione. W pierwszej „domowej” kolejce po podziale punktów zielono-czarni zanotowali 0-3 z Cracovią i 0-3 z Wisła Kraków. Czas na 0-3 z Wisłą Płock?