Aż do 32. serii gier kazał czekać Arkadiusz Reca na ekstraklasowy debiut w gronie najlepszych zawodników kolejki. Długo, bo długo, ale po swoim najlepszym występie w elicie zwieńczonym zdobyciem koniec końców zwycięskiej bramki dla Nafciarzy w Lublinie po prostu mu się to należało. Na kolejną nominację do „jedenastek” 21-latek czekał blisko rok. Ostatnio nominowany był po meczu… 32. kolejki z Zawiszą Bydgoszcz.

Najlepszy młodzieżowiec sezonu 2015/16 w I lidze po awansie do najwyższej klasie rozgrywkowej nie odpalił tak jak się spodziewano. Teraz można już tylko zastanawiać się, co miało na to wpływ. Krótki urlop, duża presja, sam przeskok do elity, czy może coś innego. Obecnie Reca z 3 bramkami na koncie i bez żadnej asysty w 28 występach sezon 2016/17 może spisać praktycznie na straty. Chyba… chyba, że powalczy jeszcze o załapanie się do reprezentacji do lat 21 na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, których Polska jest gospodarzem.

Konkurencja na skrzydłach młodzieżówki na pewno jest spora, ale z zawodników powoływanych na te same zgrupowania co któryś z płockich zawodników (Reca lub Przemysław Szymiński) wiosną w ekstraklasie formą imponował w zasadzie jedynie będący nominalnym napastnikiem Dawid Kownacki z Lecha Poznań (6 bramek + 2 asysty według transfermarkt). Jego trener Marcin Dorna próbował jednak także na boku pomocy i trzeba brać go pod uwagę.

Pozostali, czyli: Adam Buksa i Kamil Mazek z Zagłębia Lubin (obaj 0 bramek + 0 asyst), Przemysław Frankowski z Jagiellonii Białystok (3 bramki + 1 asysta), Dariusz Formella z Arki Gdyni (2 bramki + 2 asysty), czy nawet grający w U-21 zazwyczaj na lewej obronie Łukasz Moneta z Ruchu Chorzów (1 bramka + 2 asysty) w 2017 roku na pewno nie zachwycają swoją grą. Imponująca końcówka w wykonaniu któregoś z nich – w tym także Recy – może więc zadecydować o tym kto w czerwcu będzie biegał po krajowych boiskach w koszulce z orłem na piersi, a kto… będzie miał dłuższe wakacje.

*****

Poza Recą za występ w 32. kolejce Lotto Ekstraklasy przeciwko Górnikowi Łęczna w Lublinie wśród wyróżnionych znaleźli się: Dominik Furman (Przegląd Sportowy), Mateusz Kryczka (Piłka Nożna, Mazowiecka Piłka, weszlo.com, WP Sportowe Fakty), Szymiński (Mazowiecka Piłka) oraz Jose Kante (ławka rezerwowych gol24.pl).

PRZEGLĄD SPORTOWY

PIŁKA NOŻNA

MAZOWIECKA PIŁKA

11 MP: Mateusz Kryczka (Wisła Płock) – Daiji Kimura (Huragan Wołomin), Aleksandar Bajat (Legionovia Legionowo), Przemysław Szymiński (Wisła Płock)Arkadiusz Reca (Wisła Plock), Krystian Wójcik (Legionovia Legionowo), Patryk Kamiński (Ursus Warszawa), Thibault Moulin (Legia Warszawa), Paweł Tarnowski (Radomiak Radom) – Miroslav Radović (Legia Warszawa), Leandro (Radomiak Radom).

GOL24.PL

11 G24: Marian Kelemen (Jagiellonia Białystok) – Hebert (Piast Gliwice), Bartosz Rymaniak (Korona Kielce), Rafał Janicki (Lechia Gdańsk) – Dominik Nagy (Legia Warszawa), Arkadiusz Reca (Wisła Płock), Radosław Murawski (Piast Gliwice), Vadis Odjidja-Ofoe (Legia Warszawa), Damian Dąbrowski (Cracovia), Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk), Mihai Radut (Lech Poznań).

Uzasadnienie wyboru Recy: – Wytrzymał trudy szalonego meczu w Lublinie (3:2), gdzie piłka wędrowała od jednego pola karnego pod drugie. To jego trafienie okazało się decydujące (trzecie w sezonie). Beniaminek jest już niemal pewny utrzymania.

Ławka rezerwowych: Dominik Budzyński (Śląsk Wrocław), Maciej Dąbrowski (Legia Warszawa), Jakub Wawrzyniak (Lechia Gdańsk), Wołodymyr Kostewycz (Lech Poznań), Bartosz Nowak (Ruch Chorzów), Lukas Haraslin (Lechia Gdańsk), Grzegorz Bonin (Górnik Łęczna), Paweł Sasin (Górnik Łęczna), Sasa Zivec (Piast Gliwice), Thibault Moulin (Legia Warszawa), Łukasz Trałka (Lech Poznań), Sierhij Pylypczuk (Korona Kielce), Denis Gojko (Piast Gliwice), Arvydas Novikovas (Jagiellonia Białystok), Jose Kante (Wisła Płock), Krzysztof Piątek (Cracovia).

WESZLO.COM

 

2X45.INFO

11 2X45: Marian Kelemen (Jagiellonia Białystok) – Aleksandar Sedlar (Piast Gliwice), Maciej Dąbrowski (Legia Warszawa), Jakub Wawrzyniak (Lechia Gdańsk) – Grzegorz Bonin (Górnik Łęczna) Radosław Murawski (Piast Gliwice), Vadis Odjidja-Ofoe (Legia Warszawa), Thibault Moulin (Legia Warszawa), Mihai Radut (Lech Poznań), Arkadiusz Reca (Wisła Płock) – Krzysztof Piątek (Cracovia).

Drugie uzasadnienie wyboru Recy: – Przeważnie kandydat do antyjedenastki, teraz jednak wreszcie zagrał dobrze. Klasowym wolejem pokonał bramkarza Górnika Łęczna, to on też stworzył akcję, po której spektakularne pudło zaliczył Merebaszwili.

Byli brani pod uwagę: Jakub Słowik (Pogoń Szczecin), Hebert (Piast Gliwice), Damian Dąbrowski (Cracovia), Serhij Pyłypczuk (Korona Kielce), Bartosz Nowak (Ruch Chorzów), Sasa Żivec (Piast Gliwice), Arvydas Novikovas (Jagiellonia Białystok), Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk), Dominik Nagy (Legia Warszawa)

Poza tym:
Najlepszy mecz:
Górnik Łęczna – Wisła Płock 2:3,
Antysnajper kolejki: Giorgi Merebaszwili (Wisła Płock).

WP SPORTOWE FAKTY

11 WP SF: Mateusz Kryczka (Wisła Płock) – Bartosz Rymaniak (Korona Kielce), Rafał Janicki (Lechia Gdańsk), Maciej Dąbrowski (Legia Warszawa) – Damian Dąbrowski (Cracovia), Radosław Murawski (Piast Gliwice), Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk), Vadis Odjidja-Ofoe (Legia Warszawa), Mihai Radut (Lech Poznań), Arkadiusz Reca (Wisła Płock), Dominik Nagy (Legia Warszawa).

Pierwsze uzasadnienie wyboru Kryczki oraz trzecie Recy:

– Występ w meczu z Górnikiem Łęczna (3:2) był dopiero drugim 25-latka w Lotto Ekstraklasie i choć Mateusz Kryczka dwukrotnie skapitulował, to miał spory udział w tym, że Nafciarze wywieźli z Lublina trzy punkty. W kilku trudnych sytuacjach udanie interweniował, a sprzyjało mu też szczęście – po jednym ze strzałów rywali piłka odbiła się od poprzeczki jego bramki.

– Wiele sobie obiecywaliśmy po awansie Wisły Płock do Lotto Ekstraklasy właśnie z uwagi na Arkadiusza Recę, który w dwóch ostatnich sezonach był jednym z najlepszych zawodników I ligi. Gra na najwyższym szczeblu nieco przytłoczyła młodzieżowego reprezentanta Polski, ale w spotkaniu z Górnikiem Łęczna (3:2) pokazał, że może błyszczeć także i w elicie. Podkreśleniem jego udanego występu był gol, którego Reca strzelił na początku drugiej połowy, oddając precyzyjne uderzenie z pierwszej piłki zza pola karnego.

LOTTO EKSTRAKLASA