Porozmawiajmy o Wiśle #03: Jak wyglądają finanse klubu?

14. ranking „Piłkarska Liga Finansowa” przygotowany przez firmę doradczą Deloitte może niepokoić kibiców. Jaki jest stan finansów i struktura przychodów klubu?

Czy Wisła Płock jest krezusem finansowym czy jednak małym, biednym, miejskim klubem? Moim zdaniem prawda leży po środku, bo rzeczywiście klub z Łukasiewicza 34 w dużym stopniu uzależniony jest od kroplówki miasta, ale budżet od lat utrzymuje się na dość stabilnym poziomie powyżej 20 mln złotych. Nadal plasuje to Nafciarzy w dole finansowej tabeli.

Co jest największym minusem struktury przychodów? Minimalne wpływy z tzw. dnia meczowego – bilety na mecze są jednymi z najtańszych w lidze, kibice niezbyt licznie przychodzą na stadion, a sporo wejściówek i tak trafia do fanów poprzez sponsorów czy w konkursach. Trudno się kibicom dziwić, bo stadion im. Kazimierza Górskiego jest niemalże ruiną – większość trybun nie ma dachu, potrzeby fizjologiczne trzeba załatwiać w przenośnych toaletach, a zaplecze gastronomiczne jest niezwykle ubogie. Nowy stadion już powstaje i wtedy wymówki znikną.

Firma doradcza Deloitte po raz 14. przygotowała ranking „Piłkarska Liga Finansowa„, po którym wielu kibiców mogło poczuć niepokój. Postaram się go omówić.

Dodaj komentarz