Przeżyjmy to jeszcze raz: najlepsze mecze z Legią od 2016 roku

Od czasu awansu do Ekstraklasy, Wisła Płock mierzyła się z Legią Warszawa już 10-krotnie. Nafciarze póki co wygrali trzy razy, ale zazwyczaj dzielnie walczyli z faworyzowanym rywalem. Wybierzmy top 5 meczów Derbów Mazowsza ostatnich lat.

Historia ligowych meczów pomiędzy Wisłą Płock, wówczas Petrochemią Płock, i Legią Warszawa zaczęła się w 24 października 1994 roku. Nafciarze przegrali w stolicy 0:3, a na pierwsze zwycięstwo kibice z Płocka czekali do 29 sierpnia 1999 roku, kiedy to przy Łukasiewicza 34 Petro Płock wygrało 3:1.

Bilans meczów dla Wisły jest niekorzystny, ale w pamięci jest choćby mecz wygrany przy Łazienkowskiej, po którym to Nafciarze podnieśli Superpuchar Polski. To jednak dość odległa już historia, a mecze z ostatnich lat też wiążą się z niezłymi wspomnieniami.

Top 5 Wisła Płock – Legia Warszawa 2:3, 3. kolejka sezon 2016/17

Zestawienie zaczynamy od pierwszych derbów Mazowsza po awansie Wisły Płock do Ekstraklasa. Drużyna Marcina Kaczmarka sprawiła niespodziankę już 1. kolejce, pokonując na własnym boisku Lechię Gdańsk. O triumfie w meczu z Legią też można było nieśmiało mówić, bo Wojskowym pod wodzą Besnika Hasiego w lidze po prostu nie szło. Stołeczni skupiali się na awansie do Ligi Mistrzów, co ostatecznie im się udało, a straty w lidze można było przecież odrobić później – wygrana w Płocku była ich pierwszą w tamtym sezonie ligowym.

A zaczęło się fantastycznie dla Nafciarzy. Dwa dośrodkowania z rzutów rożnych Dominika Furmana, dwa gole stoperów – Tomislava Bozicia i Przemysława Szymińskiego i po 10 minutach Legia przegrywała 0:2. Goście nie dali się jednak zgnębić i szybko złapali kontakt. Gola po, a jakże, dośrodkowaniu z rzutu wolnego zdobył Zlatan Ibrahimović Aleksandar Prijović i przewaga Wisły stopniała. Gospodarze też mieli swoje okazje (soczyste uderzenia Dimitara Ilieva i Siergieja Kriwca), ale bramki zdobywali już tylko przyjezdni. Jeszcze w 1. połowie Michał Kucharczyk zakręcił Szymińskim i nie dał szans Sewerynowi Kiełpinowi, a gola na wagę 3 punktów po zamieszeniu po dośrodkowaniu z rzutu wolnego w drugiej połowie zdobył Igor Lewczuk. Beniaminek zapłacił frycowe, choć Nafciarze mogli być zadowoleni ze swojej postawy.

Skład Wisły: Seweryn Kiełpin, Cezary Stefańczyk, Przemysław Szymiński, Tomislav Bozić, Patryk Stępiński, Witalij Hemeha (46′ Giorgi Merebaszwili), Dominik Furman, Maksymilian Rogalski (65′ Siergiej Kriwiec), Dimitar Iliev, Arkadiusz Reca (87′ Mikołaj Lebedyński), Jose Kante.

Trener: Marcin Kaczmarek

Skrót

Top 4 Wisła Płock 1:0 Legia Warszawa, 4. kolejka sezonu 2019/20

Mecz został przełożony z sierpnia na wrzesień ze względu na grę Legii w el. Ligi Europy. Warszawianie ostatecznie i tak odpadli, choć z Atromitosem Ateny udało się jeszcze wygrać. W lidze ten mecz odbił się jednak czkawką podopiecznym Aleksandara Vukovicia, a Nafciarze po 16 latach wygrali na swoim boisku z Legią Warszawa.

Spotkanie było rozgrywane w środku tygodnia i nie przyciągnęło zbyt wielu kibiców na stadion. Oficjalne dane mówią o blisko 7,5 tys. widzów, ale obrazki mówią niestety coś innego. Co złożyło się na taką frekwencję? Przywoływać można porę rozgrywania meczu, wakacje, w dodatku słaby początek Wisły (13. miejsce w tabeli).

Piłkarsko mecz jest bez większej historii. Wisła wygrała po kiksie Radosława Majeckiego, a bramkę na wagę trzech punktów zdobył Grzegorz Kuświk. Piłkę na remis w doliczonym czasie gry miał jeszcze Arvydas Novikovas, ale znacznie przestrzelił. Zaczął się piękny marsz Nafciarzy od zwycięstwa do zwycięstwa. 27 października 2019 roku Wisła Płock po raz pierwszy w historii na tym etapie sezonu była liderem Ekstraklasy.]

Skład Wisły: Thomas Dahne, Cezary Stefańczyk, Jakub Rzeźniczak, Alan Uryga, Damian Michalski, Suad Sahiti (76′ Giorgi Merebaszwili), Damian Rasak, Dominik Furman, Mateusz Szwoch (81′ Maciej Ambrosiewicz), Angel Garcia (86′ Piotr Tomasik), Grzegorz Kuświk.

Trener: Radosław Sobolewski

Skrót

Top 3 Legia Warszawa 0:2 Wisła Płock, 21. kolejka sezon 2017/18

Nafciarze łapali dobry moment i pięli się w ligowej tabeli, choć tydzień wcześniej na własnym boisku tylko zremisowali z Sandencją Nowy Sącz 2:2. Wyjazd na Łazienkowską był ostatnim meczem w 2017 roku, klub szykował się do obchodów 70-lecia założenia, a wygrana na Legii była pięknym prezentem dla wszystkich Nafciarzy.

Już w 10. minucie Giorgi Merebaszwili wywalczył rzut karny, którego na bramkę zamienił Nico Varela. Gospodarze mogli błyskawicznie wyrównać, ale futbolówkę z linii bramkowej wybił Jose Kante, który rozgrywał świetny mecz. Hiszpan prawdopodobnie zdobyłby bramkę, ale kierowane do niego podanie niefortunnie przeciął Jakub Czerwiński i strzelił „samobója”. Legia miała swoje okazje i nie powinna tego meczu zakończyć bez strzelonego gola, ale to nie był problem Wisły. Nafciarze dowieźli prowadzenie do rundy wiosennej przystępowali z 9. miejsca.

Skład Wisły: Seweryn Kiełpin, Cezary Stefańczyk, Igor Łasicki, Adam Dźwigała, Arkadiusz Reca, Nico Varela (81′ Jakub Łukowski), Damian Szymański (88′ Alan Uryga), Dominik Furman, Semir Stilić (70′ Damian Rasak), Giorgi Merebaszwili, Jose Kante.

Trener: Jerzy Brzęczek

Skrót

Top 2 Legia Warszawa 3:2 Wisła Płock, 35. kolejka sezon 2017/18

Nafciarze pod wodzą Jerzego Brzęczka przyjeżdżają na Łazienkowską i marzą o miejscu w top 4 ligi, które premiowałoby Wisłę do gry w eliminacjach Ligi Europy. Po 34 kolejkach niebiesko-biało-niebiescy byli na 5. miejscu, ale do Górnika Zabrze tracili zaledwie punkt. 3 punkty zdobyte na Legii dałyby niesamowitego kopa drużynie.

Wisła w tym meczu grała dobrze, pressowała wysoko i miała sporo dobrych okazji do zdobycia bramki. Cuda w bramce wyprawiał Arkadiusz Malarz, brakowało też szczęścia.

Przyjezdni pierwszą bramkę stracili po błędzie Thomasa Dahne przy wybiciu dośrodkowania jeszcze w pierwszej połowie, na 2:0 w 71. minucie podwyższył Michał Kucharczyk i wydawało się, że jest po meczu. Wtem Nafciarze zebrali się do niesamowitej pogoni. Gola kontaktowego w 79. minucie zdobył Adam Dźwigała, 60 sekund później z boiska wyleciał Mauricio, a w 83. minucie świetnym wolejem Kamil Biliński dał Wiśle remis i wydawało się, że jeśli ktoś powalczy o pełną pulę, będą to płocczanie. Niestety, na trzy minuty przed końcem Dominik Furman zaczął wykonywać kółeczko 30 metrów przed własną bramką i stracił futbolówkę w dziecinny sposób. Sebastian Szymański trafił w słupek, ale futbolówka spadła wprost na biegnącego Cafu. Wisła wracała do Płocka bez punktów i z poczuciem, że wypuściła choćby punkt.

Skład Wisły: Thomas Dahne, Cezary Stefańczyk, Alan Uryga, Adam Dźwigała, Arkadiusz Reca, Jakub Łukowski (65′ Kamil Biliński), Damian Szymański, Dominik Furman, Semir Stilić, Nico Varela (90′ Damian Byrtek), Jose Kante.

Skrót

Top 1 Legia Warszawa 1:4 Wisła Płock, 6. kolejka sezonu 2018/19

Totalna demolka. Legia Warszawa rozniesiona w pył na własnym stadionie przez Wisłę Płock. „To nie Legia. To jacyś przebierańcy” pisał Super Express. Nafciarze fatalnie zaczęli sezon 2018/2019, na Łazienkowską przyjeżdżali po porażce z 1:3 z Arką Gdynia na własnym boisku. Trudno było myśleć o wygranej w Warszawie, a tu proszę – Wisła zmiażdżyła gospodarzy, którzy ligowy sezon zaczęli może bez fajerwerków, ale przyzwoicie, przynajmniej pod względem punktowym. Jedyna wpadka to porażka na inaugurację z Zagłębiem Lubin, a poza tym w 5 meczach zawodnicy Ricardo Sa Pinto zgromadzili 10 punktów. Zwycięstwo z Wisłą sprawiłoby, że bilans byłby lepszy, ale drużyna prowadzona przez Dariusza Dźwigałę miała swój dzień.

Wielkie strzelanie przy Łazienkowskiej zaczął już w 11. minucie Ricardinho, który świetnie poszedł za podaniem Giorgiego Merebaszwilego. W 40. minucie bombę z rzutu wolnego posłał Dominik Furman, a w 49. minucie złe wybicie Arkadiusza Malarza wykorzystał Ricardinho. Ludzie w Warszawie, dosłownie, rwali włosy z głowy. Dziennikarze na trybunie prasowej wściekli się i nie dowierzali, że Wisła Płock upokarza Legię. A to nie był koniec, bo w 62. minucie z boiska wyleciał Inaki Astiz. Ostatnią bramkę dla Wisły z rzutu karnego zdobył Nico Varela, a gospodarzy stać było tylko na honorowe trafienie Carlitosa. Piękne uderzenie Hiszpana z rzutu wolnego, ale to tylko marne pocieszenie.

Skład Wisły: Thomas Dahne, Alan Uryga, Igor Łasicki, Adam Dźwigała, Marcin Warcholak, Mateusz Szwoch (81′ Oskar Zawada), Damian Rasak, Dominik Furman, Damian Szymański, Giorgi Merebaszwili (29′ Nico Varela), Ricardinho (60′ Jakub Łukowski).

Trener: Dariusz Dźwigała