Zwycięstwo albo pożar. Przed meczem z Górnikiem Zabrze

Wygrana Podbeskidzia Bielsko-Biała w meczu z Lechem Poznań znacznie podkręca rywalizację z dołu tabeli. Wisła Płock ma ja szansę utrzymać się bez oglądania się na innych, ale do tego potrzebne jest przełamanie fatalnej passy 10 meczów bez zwycięstwa.

Po słabym meczu z Cracovią nie ma zbyt wiele czasu, żeby się podnieść. Wydaje się jednak, że Maciej Bartoszek skutecznie wyleczy się ze stawiania na Cilliana Sheridana, a Wisła wróci do gry z jednym napastnikiem. Nafciarze muszą się obudzić, bo brak zwycięstwa lub choćby remisu w Zabrzu może skończyć się rozpaczliwą walką o utrzymanie do ostatniej kolejki. W zależności jeszcze od wyników Stali Mielec przyszłotygodniowy mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała urastałby w takim wypadku do meczu sezonu.

Warto jednak wygrać w Zabrzu i zostawić „walkę o spadek” Podbeskidziu i Stali na 3 kolejki przed końcem sezonu. A szansa na to jest, bo przy Roosevelta zagrają dziś dwie aktualnie najsłabsze drużyny w stawce. Zarówno drużyna prowadzona dziś przed Macieja Bartoszka, jak i ekipa Marcina Brosza zdobyły w 5 ostatnich meczach po zaledwie 2 punkty.

Górnik się zaciął i z Zabrza dochodzą nawet plotki o zakończeniu misji Marcina Brosza. W tym można upatrywać szansy Wisły. Warto podkreślić, że w ostatnich meczach w ekipie z Roosevelta gra mnóstwo młodzieżowców i po prostu młodych zawodników. Spójrzmy na wyjściowy skład meczu z Pogonią Szczecin:

Martin Chudy, Dariusz Pawłowski (rocznik 1999), Przemysław Wiśniewski (1998), Aleksander Paluszek (2001), Adrian Gryszkiewicz (1999), Erik Janza, Roman Prochazka, Bartosz Nowak, Daniel Ściślak (2000), Richmond Boakye, Jesus Jimenez.

Na zmianę weszli jeszcze Michał Rostkowski (2000), Krzysztof Kubica (2000), Alex Sobczyk (1997), Piotr Krawczyk (1994).

Gołym okiem widać, że w Zabrzu starają się stawiać na młodzież i w sytuacji, w której Górnik ma zapewnione utrzymanie, a czołówki nie zaatakuje, ten trend zostanie utrzymany.

– Chcielibyśmy tę tendencję podtrzymać. W naszej strategii klubu jest wprowadzanie nowych zawodników – powiedział przed meczem Marcin Brosz.

Górnik gra z trójką stoperów, ale szkoleniowiec szuka cały czas swojego optymalnego zestawienia personalnego drużyny i dziś można spodziewać się kolejnych. Spory problem jest w linii ataku, bo Richmond Boakye jest ogromnym rozczarowaniem. Ghańczyk ostatnio wygląda bardzo słabo, a w Polsce nie zdobył jeszcze bramki (w 10 meczach). Nieco lepiej wygląda Jesus Jimenez, autor 10 trafień w lidze, ale 2021 rok nie jest zbyt owocny – tylko 2 bramki w lidze, w tym 1 z rzutu karnego.

Co zmieni się w Wiśle? Na pewno nie zagra Angel Garcia, który pauzuje za żółte kartki. Piotr Tomasik zostanie więc cofnięty do defensywy, więc Maciej Bartoszek musi poszukać skrzydłowego. Piotr Pyrdoł wygląda przyzwoicie, ale dopiero wrócił po kontuzji. Giorgi Merebaszwili też nie jest w rytmie meczowym. Torgil Gjertsen również borykał się z kontuzją. Pozostaje Luka Susnijara albo…

Można pomyśleć o wstawieniu Damiana Michalskiego na lewą obronę i wtedy Tomasik zostaje z przodu. Na pozycji fałszywego skrzydłowego grać może też Mateusz Szwoch albo Hubert Adamczyk. Szkoleniowiec Wisły pokazał już, że potrafi zaskoczyć. Jedynym pewnikiem wydaje się, że Nafciarze zaczną z 1 napastnikiem.

Jaki jest klucz do zwycięstwa? Można zrobić to, co zrobiła Cracovia – oddać rywalom piłkę i niech oni się martwią.

Przewidywany skład Wisły Płock:

Krzysztof Kamiński, Kristian Vallo, Jakub Rzeźniczak, Alan Uryga, Damian Michalski, Filip Lesniak, Damian Rasak, Mateusz Szwoch, Dawid Kocyła, Piotr Tomasik, Patryk Tuszyński.

5 ostatnich meczów pomiędzy drużynami

07.12.20 Wisła Płock 0:1 Górnik Zabrze
06.07.20 Wisła Płock 1:0 Górnik Zabrze
22.11.19 Górnik Zabrze 2:2 Wisła Płock
22.07.19 Wisła Płock 1:1 Górnik Zabrze
14.05.19 Górnik Zabrze 0:1 Wisła Płock

Nie zagrają:

Wisła Płock – Angel Garcia

Górnik Zabrze – Alex Sobczyk

Sędzia: Damian Sylwestrzak

Transmisja: Canal+ Sport, Canal+ Sport 3

Fot. Tomasz Miecznik

Dodaj komentarz